פתח תפריט נגישות

החברה האנושית, בשלב זה של התפתחותה, הגיעה להכרה מאד ברורה שיש לגביה הסכמה מקיר אל קיר, מחוף אל חוף: שיתוף פעולה אינו עוד בגדר המלצה. מדובר בכורח. במרכיב הכרחי בכל תהליך ובכל מערכת.


ארגונים חסרים את הכלים הנדרשים לשיתוף פעולה אפקטיבי והמחיר כבד, אם בפרויקטים שנכשלים ואם בעיכוב בלוחות זמנים. אז איך מתגברים על זה?

הסיבות להכרה זו רבות, ומספיק אם נציין כאן חלק מהמגמות המרכזיות האופייניות לתקופתנו – שינויים מהירים, אי וודאות, תלות גדלה בין המגזרים, גלובליזציה, רשתות חברתיות, השטחת ארגונים וניהול מטריציוני, צמצום משאבים, תחרותיות ועוד. על בסיס זה נוצרות שותפויות, מיזוגים בינלאומיים, ושיתופי פעולה בבחירה או מתוך חוסר ברירה. יותר ויותר נמצא כי שיתופי פעולה ושותפויות מהווים חלק מאסטרטגיה של צמיחה עסקית, מנכ"לים של ארגונים מדברים על "סינרגיה" וגנרלים במערכת הבטחון מקדמים את תפיסת ה"שילוביות".

כאשר בוחנים את הדברים, הפער בין הכוונה וההצהרה למעשה גדול ומטריד. ארגונים חסרים את התרבות הארגונית הנדרשת. מנהלים חסרים את ה – MIND-SET המתאים ואת הכלים הנדרשים לשיתוף פעולה אפקטיבי. מרביתם יטילו את האחריות והאשמה על כשלון שיתוף הפעולה על הצד האחר. במערכות רבות שיתוף פעולה בינוני ומטה נתפס כמשהו לגיטימי וחלק מהמציאות שאותה לא ניתן לשנות.

המחירים כבדים. החל מהיעדר שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה, שגורם לעיכוב פרויקטים לאומיים ולבזבוז משאבים, דרך רכבת ישראל בה חסר שיתוף פעולה בין הועד להנהלה, ועד למה שקורה בכל יישוב, בכל בית דירות, ובכל ארגון.

המציאות דורשת לייצר מענה מקצועי ומעמיק לצורך למקצע את כל התחום של שיתופי פעולה ושותפיות. חלק מן המענה הינו ביצירת תפקיד חדש. כל ארגון צריך מומחה לשיתופי פעולה. בעברית זה נשמע רע – "משתפ"… יתכן וזה משקף חלק מהתרבות שלנו, שבמובנים רבים מהווה אנטי-תזה לשיתופי פעולה. באנגלית זה נשמע נכון – CCO – Chief Collaboration Officer. גם בישראל, ובודאי בעולם, ארגונים רבים משתמשים במונחים המקובלים לבעלי תפקידים – CEO, CFO וכדומה. לכן ברור כי CCO יתקבל באופן טבעי ביותר.

במערכות רבות את התפקיד מבצעים כיום המנהלים. הם מצופים לנהל את המערך שלהם ולשפר את שיתופי הפעולה שלהם עם עמיתיהם. אולם גם אם זה קורה יותר מבעבר, עדיין נדרש גורם שיראה את התמונה הכוללת ויוביל תהליכים מקצועיים בתחום. למנכ"לים עצמם את הזמן והמשאבים הנדרשים לצורך התמסרות מלאה למשימה.

מה כולל התפקיד?

• סיוע בבנייה סדורה ומקצועית של ממשקים ושיתופי פעולה – בתוך הארגון ועם מערכות אחרות.

• טיפול מקצועי ומניעתי בממשקים בעייתיים ושחרור צמתים תקועים.

• זיהוי הזדמנויות אסטרטגיות לשיתופי פעולה ושותפויות.

• סיוע בתהליכי קבלת החלטות בכדי להגדיר כניסה לתהליכים של שיתופי פעולה (חשוב לזכור כי מדובר באמצעי ולא במטרה. לעתים כלל לא נכון להיכנס לתהליך מסוג זה).

• ניהול קונפליקטים.

• ליווי בעלי תפקידים שונים בייעוץ לניהול ממשקים, שיתופי פעולה ומשברים.

• הטמעה ארוכת טווח של תפיסות שיתופיות ומתודולוגיות סדורות לשיתופי פעולה במערכות בהן מתקיימים תהליכים.

• העצמה ורתימת כל הגורמים לצורך תהליכים אפקטיביים וחיסכון במשאבים.

• ליווי תהליכי מו"מ חיצוניים.

• העצמת שיתופי הפעולה החיצוניים ע"י שותפות ברשת CCO.

מי בארגון אמור לקחת תפקיד זה?

אם רוצים להתייחס לעניין ברצינות, חייב להתמנות לתפקיד אדם בכיר, המחובר לאסטרטגיה ומדווח ישירות לראש הארגון. נשאלת השאלה מדוע לא להסתמך על בעלי תפקידים קיימים ורק להרחיב את הגדרות התפקיד שלהם?

המועמד הטבעי ביותר הינו מנהל משאבי האנוש של הארגון – HR. רבות מהתכונות ומהיכולות הנדרשות ל – CCO אמורות להיות גם למנהל ה – HR, כולל הבנה עמוקה של תהליכים, רגישות ויכולות בין אישיות גבוהות, כלי הערכה ועוד. מועמד אחר הינו מנהל המידע והלמידה של הארגון, ה – CIO – Chief Information Officer. לבעל תפקיד זה אמורה להיות ראייה ארגונית רחבה ותפיסה מדויקת של ממשקים בין יחידות שונות. אפשרות אחרת הינה להרחיב את תפקידו של מנהל התפעול של הארגון, ה – COO – Chief Operation Officer. לרוב מדובר באדם מאד מרכזי ומוביל בארגון. מנהל הכספים, ה – ה – CFO – Chief Finance Officer, מהווה אפשרות פחות טבעית, אולם לפחות בארגונים עסקיים התפקיד הינו בכיר ומרכזי, ושיתופי הפעולה נועדו להגדיל את הערך לארגון. האסטרטגיה של הארגון בהחלט עשויה לחבר בין התפקיד הקיים לחדש. כך למעשה נכון לגבי כל התפקידים הקיימים שנסקרו כאן.

אולם, שילוב עם תפקיד קיים לא יאפשר שינוי פרדיגמתי. במקרה הטוב, תחום שיתופי הפעולה יקבל מקום משני לנושא המרכזי של בעל התפקיד. שינוי משמעותי מחייב מהלך דומה למה שקרה בדיסציפלינות חדשות שהתפתחו לאורך השנים, כולל הגדרה בהירה, בידול בכלים ובהכשרה, ומיצוב ברור במערכת. מה שברור לנו היום לא היה כך לפני מספר שנים או עשרות שנים לגבי מגוון תפקידים.האם ניתן כיום לחשוב על מנהל התפעול אחראי גם על תהליכי בקרת האיכות (QA)? האם המנכ"ל יכול לעסוק בנושאי מש"א? התשובות לכך ברורות כיום. אותה בהירות תהיה בעתיד לגבי תפקיד ה – CCO. יהיה בעל תפקיד מוגדר, אחראי ומומחה לתחום זה.

גם אם בשנים הקרובות ישולב תפקיד ה- CCO עם תפקידים אחרים בארגון, הרי שהמינוי והאחריות יחייבו הכשרה ייעודית. הכשרה זו כוללת מודלים מקצועיים של שיתופי פעולה, כלים של מו"מ אינטגרטיבי וגישור, מומחיות בניהול תהליכי דיאלוג ובניית הסכמות, הבנה מעמיקה ויכולת שימוש ברשתות חברתיות, ניהול דיונים וישיבות ושליטה גבוהה מאד ביצירת אינטראקציות אפקטיביות. מכלול זה יורחב ויועמק לאורך השנים, ומקבלי ההחלטות יבינו כי מדובר במקצוע ובדיסציפלינה שעומדת בפני עצמה.

מה החזון?

לי אין ספק כי תוך כחמש שנים, בכל ארגון גדול יהיה CCO. הכוונה לכל משרד ממשלתי, לכל זרוע בטחונית, לכל חברה ומפעל, ולכל רשות מקומית. תוקמנה רשתות של CCO עם קשרים הדדיים חזקים ויכולת לקדם שיתופי פעולה אפקטיביים בין הארגונים. עם השנים, הכשרת CCO תהפוך להיות תואר שני עם מקום של כבוד באוניברסיטאות המובילות.


'להב – פיתוח מנהלים' עוזרים לך לפתח כישורים מתאימים עם קורסים למנהלים.

>> קורס פסיכולוגיה חיובית
>> קורס פיתוח מנהלים
>> קורס השקעות
>> קורס דירקטורים
>> הכשרת יועצים.ות לעסקים
>> קורס ניהול משברי סייבר

המאמר נכתב על ידי עמרי גפן

שותף מייסד בקבוצת גומא-גבים, מומחה לתחומי השיתופיות, המשא ומתן, הגישור ובניית הסכמות. בעל ניסיון עשיר בליווי הנהלות בכירות ותהליכים מורכבים בין ובתוך ארגונים


מאמרים מאת עמרי גפן


עמרי גפן מרצה בתכניות

  • ניהול משא ומתן

    ניהול משא ומתן עסקי הוא כלי אשר מנהלים בארגונים נדרשים להשתמש בו על בסיס יומיומי כלפי ספקים, לקוחות וגורמים נוספים...

    ימי ד׳ 16:00-20:15
    8 מפגשים